''PANDEMİ DE KADIN''

Ülkenin Gerçek Gündemi açlık ve yoksulluktur ve bu yoksulluğu en çok yaşayan Kadınlarımız dır.

Geçinemediği için, aile içi şiddetin en yüksek oranda yaşandığı insanımız Kadınlardır.

Ülkemiz de yapılan araştırmaların sonuçlarına kayıtsız kalan, ülkeyi yönetenler, maalesef üç maymunu oynamaya devam ediyor...

Araştırmalar gösteriyor ki, COVID-19 salgını sürecinde kadınların sağlık hizmetlerine erişimde zorlandıklarını, yoksullaştıklarını, ücretsiz bakım emeği olan evdeki yüklerinin dramatik bir şekilde arttığını ve hane içindeki hali hazırda, salgın öncesinde de, çok yaygın bir şekilde var olan şiddetin devam ettiğidir.
Kadın örgütleri nin raporuna göre, pandemide, kadınların %73'ü ekonomik sorun yaşadığı, bu ekonomik sorunun yanında kadınlarımızın %73'ü en az bir çeşit siddete maruz kaldılar.

Sağlık (genel sağlık, cinsel sağlık ve doğurganlık sağlığı), ekonomik durum, bakım emeği ve şiddet başlıkları altında Türkiye’deki kadınların salgın, öncesindeki ve salgın devam ederken durumlarını ortaya koymayı amaçlayan bu araştırmalar, aynı zamanda kadınların bu alanlarda yaşadıkları sorunlarla hangi yöntemleri kullanarak baş ettiklerini de gösteriyor.
Partimizin 2019 da vermiş olduğu teklif, Aile Sigortası, sosyal devlet ilkesinin bir gereğidir. Akp iktidarı bu teklifi kabul etmiş olsaydı; Aile Sigortası ile yoksulluk sınırı altında yaşayan vatandaşlarımız hem belirli ve düzenli bir gelire sahip olacak hem de sağlık sisteminden çok daha insanca yararlanabilecekti.

Bizler Cumhuriyet Halk Partisi'nin kadın yönetiçileri ve tüm Yönetim Kurulu Üyelerimiz ile birlikte çeşitli mahallelerimizde erzak paketlerini ihtiyaç sahibi olan ailelere ulaştırılmaya devam ediyoruz.
Bir nebzede olsa, tenceresini kaynatması için kadınlarımıza destek olmaya calışıyoruz.

Özellikle pandeminin zorlu şartları altında dayanışmanın  gücüyle bizlere destekte bulunan ihtiyaç sahibi ailelere ulaşıp onlara yardımcı olabilmemize sebep olan tüm gönlü güzel insanlarımıza ve dostlarımıza bir kez daha teşekkürlerimizi sunarız.
ENGİN BAŞAR
CHP ÖRGT.SORUMKUSU BŞK.YRD.

3.05.2021 15:48:00 0